Afryka Nowaka

Afryka Nowaka

separator

Sztafeta rowerowa śladami Kazimierza Nowaka [Tunezja, Polska]

Festiwal Sahary w Douz to coroczne, wewnętrzne święto mieszkańców północnej Afryki – od Egiptu po Saharę Zachodnią. Przez tydzień odbywają się tam wyścigi wielbłądów, popisy woltyżerki, prezentacje tradycyjnych ubrań oraz parady. Dzięki przepustce prasowej udało się zrobić zdjęcia z bliska.

  • /
Project Navigation

Afryka Nowaka

W latach 30-tych Kazimierz Nowak przez 5 lat, samotnie, przejechał 40 000km przez Afrykę na rowerze – z góry na doł i z powrotem. 80 lat później wystartowała sztafeta jego śladami: żeby docenić jego wyczyn i przypomnieć jego – nieco zakurzoną przez wojnę i komunizm – postać.

Nasz etap miał jechać przez Algierię i trymfalnie kończyć całość sztafety. Niestety odmówiono nam wiz do Algierii i tydzień przez rozpoczęciem zdecydowaliśmy, ze jedziemy w zastępstwie na etap specjalny, do Tunezji, w której Nowak się przygotowuywał do swojej wielkiej podróży. Grudzień w Tunezji, również na jej południowych terenach, to jeden z najlepszych pomysłów na poznanie tego kraju. Jednym z ciekawszych momentów wyjazdu był udział w Festiwalu Sahary (moje zdjęcie z tego święta mieszkańców Maghrebu zdobyło później tytuł zdjęcia roku w jednej z gazet).

Zaplanowano również inny etap specjalny, XXI, przez Polskę i Ukrainę, czyli tereny II Rzeczpospolitej, po których Nowak intensywnie jeździł. Byłam liderem tego 6-tygodniowego etapu, podczas którego codziennie w innym miejscu inny uczestnik sztafety opowiadał o Nowaku i naszym projekcie. Ważne było, że spotykaliśmy się z ludźmi, których rodzice mogli poznać podróżnika.

Afryka Nowaka otrzymała nagrodę specjalną na Kolosach. Dla mnie natomiast udział w projekcie był wyjątkowy, bo spotkałam tu najbliższych przyjaciół, no i odbył się w najlepszym możliwym momencie.

Fix Margin 40px