JAK UNIKAĆ NIEDŹWIEDZIA

JAK UNIKAĆ NIEDŹWIEDZIA

JAK UNIKAĆ NIEDŹWIEDZIA

W kwestii minimalizowania niebezpieczeństw związanych ze spotkaniem z niedźwiedziem, najważniejsza jest prewencja. Zdecydowana większość konfrontacji niedźwiedzia z człowiekiem wynika z tego, że niedźwiedź jest albo zaskoczony, albo zwabiony niewłaściwym zachowaniem ludzi.

Zawsze

 1. Bądź gotowy na spotkanie z niedźwiedziem w każdej chwili. Specjalny gaz miej pod ręką, miej wyuczone na pamięć zachowanie, co robić w przypadku spotkania z niedźwiedziem, żeby każde działanie przychodziło Ci naturalnie. Najlepiej poczytać wcześniej o niedźwiedziach, ich zachowaniach i zwyczajach, to pomaga później w sprawnym poruszaniu się w kraju rządzonym przez te zwierzęta.
 2. Bądź ostrożny, rozglądaj się, nasłuchuj, szukaj śladów. Jeśli zobaczysz świeże oznaki bytności niedźwiedzia – odejdź jak najprędzej.
 3. Omijaj trupy zwierząt, nawet małych, nigdy do nich nie podchodź. Niedźwiedzie bardzo nie lubią konkurencji do ich jedzenia.
 4. Rób hałas. Niedźwiedzie go nie lubią.
 5. Trzymaj się innych ludzi. Grupy nie są atakowane, dwie osoby dużo rzadziej.
 6. Jeśli masz psa – zawsze trzymaj go uwiązanego lub na smyczy.
 7. Nigdy nie śmieć, nie zostawiaj resztek jedzenia i nie karm zwierząt, zarówno w kompletnej dziczy, jak i tam, gdzie bywają inni ludzie. Zostawiony przez Ciebie jedzenie może innym przysporzyć kłopotów.

Biwakowanie

 1. Przed rozbiciem biwaku należy dokładnie obejrzeć miejsce pod kątem jakichkolwiek śladów zostawionych przez niedźwiedzia – czy nie kłaków futra (zwłaszcza na drzewach, niedźwiedzie bardzo lubią się drapać o korę), odchodów, podrapanych pazurami drzew, wygniecionej trawy w duży owal (świadczący o tym, że zwierzak leżał w tym miejscu) oraz wydeptanych charakterystycznych niedźwiedzich ścieżek.
 2. Najlepiej jeść posiłki w innym miejscu, niż tam, gdzie jest rozbity namiot. Czyli na miejsce biwaku przyjechać już praktycznie najedzonym. Jeśli nie ma takiej możliwości, gotujemy i jemy jak najdalej od namiotu. W namiocie zapach jedzenia utrzymuje się bardzo długo. Niedźwiedzie mają doskonały węch.
 3. Jedzenie (najlepiej w jak najszczelniejszych workach) powinno się schować około 100m od namiotu, najlepiej na zawietrznej, żeby zapach wydobywający się z niego nie poprowadził niedźwiedzia do namiotu. Najlepiej powiesić na gałęzi. W niektórych miejscach na kempingach są specjalne metalowe szafki niedźwiedzioodporne, do których wkłada się jedzenie.
 4. Oprócz jedzenia chowamy również wszystko, co pachnie – a więc kosmetyki (w tym chusteczki nawilżane), butle gazową, a nawet świeżo wyprane i intensywnie pachnące ubrania. Niedźwiedź z czystej ciekawości będzie sprawdzał zapachy których nie zna, czy przypadkiem nie okażą się jedzeniem.
 5. Jedzenia oraz pachnących rzeczy nie zostawiamy w namiocie nie tylko na noc, ale również w ciągu dnia.
 6. Nie rozbijaj się na brzegach rzek, zwłaszcza w czasie gdy łososie płyną na tarło.
 7. Nigdy nie zostawiamy resztek jedzenia w pobliżu obozowiska.

Wędrówki

 1. Podczas wędrówek (zwłaszcza przez las czy – tym bardziej – niskie krzewy, które całkowicie zasłaniają niedźwiedzie) należy robić hałas: klaskać, rozmawiać, śpiewać. Nie należy czuć się zażenowanym własnym zachowaniem.
 2. Najlepiej wędrować w jak największej grupie osób, im więcej osób, tym większy hałas jest generowany oraz oczywiście jest bezpieczniej. Niedźwiedzie nie atakują grup.
 3. Gdy dorośli wędrują z dzieckiem, powinno ono być zawsze pomiędzy nimi i nigdy nie oddalać się samo.
 4. Uważnie się rozglądaj, żebyś zobaczył niedźwiedzia wcześniej, niż on Ciebie.
 5. W czasie tarła łososi (w zależności od regionu od lipca do września) unikaj brzegów rzek.

Share post:

 • /