Jak się zachować twarzą w mordę z niedźwiedziem

Jak się zachować twarzą w mordę z niedźwiedziem

Jak się zachować twarzą w mordę z niedźwiedziem

To, jak się zachowamy w przypadku spotkania niedźwiedzia na naszej drodze, w bardzo dużym stopniu decyduje o tym, jak się całe spotkanie potoczy. Punktów zawartych w tym artykule najlepiej wyuczyć się na pamięć, tak, żeby w przypadku spotkania z drapieżnikiem działać odruchowo, nie tracić czasu i nerwów na zastanawianie się, jak na danym etapie należy działać. Wiele z zasad jest wbrew pierwszym odruchom, dlatego tym bardziej należy o nich zawsze pamiętać.

Nigdy nie wolno też zapomnieć o naczelnej zasadzie: NIGDY NIE UCIEKAMY PRZED NIEDŹWIEDZIEM. Amerykanie mówią: „stay ground”.

Jeśli widzimy niedźwiedzia z daleka:

  1. Nigdy nie należy podchodzić do niedźwiedzia. Rangersi alaskańscy podkreślają, że bezpieczna odległość od niedźwiedzia to min. 150 metrów.
  2. Jeśli niedźwiedź nas nie widzi, jest szansa, że o nas nie wie. Wtedy oddalamy się powoli i cicho.
  3. Jeśli nas widzi, nasz odwrót powinien być jeszcze bardziej spokojny i bardzo jasno dający sygnał: „opuszczam Twoje terytorium”. Nigdy nie uciekamy. Niedźwiedź musi czuć, że nie jesteśmy zagrożeniem, ale musi też wiedzieć, że nie jesteśmy uciekającą ofiarą.
  4. W każdym przypadku wycofywania się sprawdzamy, czy niedźwiedź nie idzie za nami.
  5. Jeśli niedźwiedź stoi na dwóch łapach, nie znaczy to, że jest groźny. Niedźwiedzie mają słaby wzrok, często więc z odległości nie potrafią ocenić, kim jesteśmy. Wtedy należy im pokazać, że jesteśmy niejadalnym człowiekiem – podnieść ręce do góry i powoli je krzyżować. Można też podnieść plecak, wtedy będziemy się wydawać niedźwiedziowi więksi. Skoro on może udawać groźniejszego stojąc na dwóch łapach, dlaczego my nie możemy nieco pooszukiwać?
  6. Łatwo niedźwiedziowi pokazać, że jesteśmy człowiekiem również mówiąc do niego niskim, spokojnym głosem. Takim, który nie rozdrażni lub nie zaniepokoi niedźwiedzia.

Share post:

  • /