5000km pieszo przez Góry Skaliste

5000km pieszo przez Góry Skaliste

4785 kilometrów / 2973 mile pieszo przez Góry Skaliste od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą.

18 razy na wysokość Mt. Everest z poziomu morza. Przez pustynię, szczyty i granie powyżej 4500 m npm, wulkany, lasy deszczowe, góry wyrzeźbione przez lodowce, które są najpiękniejsze na świecie. Z Pacyfikiem po lewej ręce, a Atlantykiem po prawej, bo szlak biegnie działem wód kontynentalnych. Z niedźwiedziami małymi i dużymi, z łosiami chcącymi staranować namiot po nocy, najlepszymi chipmunkami, zwisającymi do góry nogami gronostajami, jeleniami i oczywiście z tymi złodupcami, czyli grzechotnikami. Z burzą przez większość dni, z suszą w inne. 5 miesięcy z groszami. A to wszystko parę miesięcy po parszywym wypadku rowerowym, operacji i śrubowaniu nogi.

Continental Divide Trail to nie jest szlak, który łatwo opisać. Szczerze, niełatwo też go przejść. Cokolwiek bym teraz napisała, zwłaszcza na szybko po skończeniu, nie zarysowałoby nawet powierzchni tego, co się wydarzyło i czym jest CDT.
27 września stanęliśmy na kanadyjskiej granicy, wyczerpani, zostawiając za sobą więcej, niż tylko Stany Zjednoczone, ale zabierając też i więcej, niż tylko kolejny wyczyn outdoorowy.

Z jednej strony to opowieść o górskiej wędrówce grzbietem Ameryki, od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą. Szlak Continental Divide Trail biegnie przez Góry Skaliste i jest z pewnością jednym z najbardziej wymagających gósrkich szlaków na świecie.  Ale pięciomiesięczna przygoda wędrówkowa przez pięć stanów (Nowy Meksyk, Kolorado, Wyoming, Idaho, Montana) to tylko część opowieści. Idąc w tempie piechura można dokładnie i precyzyjnie przyglądać się nie tylko spektakularnym górskim krajobrazom, ale też zjawiskom i zmianom po drodze. Dlatego nie będzie to wyłącznie opowieść o szlakach długodystansowych, o codziennych wyzwaniach i miejscach, ale też o amerykańskim społeczeństwie, przyrodzie i relacjach w subkulturze wędrowców. Była to wędrówka nie tylko przez dział wód kontynentalnych, ale też przez podzielony kraj.

*

Dziękuję marce Columbia za wsparcie wyprawy.

Info

View Project

  • /