Share

Jukon zimą rowerem

Jukon zimą rowerem

Jukon zimą rowerem

Samotna wyprawa rowerowo-narciarska zimą przez Jukon oraz Terytoria Północno-Zachodnie w Kanadzie. Pierwsza część to dwumiesięczna podróż rowerem po praktycznie wszystkich drogach na Jukonie, wliczając to 400km szutrową Dempster Hwy, biegnącą nad Ocean Arktyczny. Odcinek ten był najbardziej wymagającą częścią wyjazdu – górskie podjazdy po śniegu i lodzie, z bardzo silnymi wiatrami i krótkim dniem przy bardzo niskich temperaturach.

Kolejny miesiąc spędziłam żyjąc w jukońskim lesie m.in. z traperami czy maszerami. To był czas również wędrówek górskich (m.in. szlak Chilkoot Trail), częstych wizyt na Alasce i działalności z traperami w terenie. Na ostatnie dwa miesiące przeniosłam się w Terytoria Północno-Zachodnie, gdzie w izolowanej lodge’y (do której można dostać wyłącznie z awionetką) pracowałam przy fotografowaniu zorzy polarnej. W tym czasie zrobiłam samodzielnie kilkaset kilometrów na nartach biegowych po zamarzniętych jeziorach i okolicznych wzgórzach. Niektóre z narciarskich wypadów były połączone z noclegiem bez namiotu w temperaturach przekraczających -40 stopni. Ze względu na swoją specyfikę wyprawa ta wymagała zaawansowanych umiejętności nawigacyjnych.

Wyprawa została nagrodzona wyróżnieniem na Kolosach w kategorii „Podróż roku” oraz otrzymała nagrodę publiczności za najlepszą prezentację Kolosów.

Share post:

  • /